Gimnazjum w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

   Święto Niepodległości to dzień zadumy wszystkich Polaków nad tymi, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, nad tymi, którzy nigdy nie poddawali się, choć kraj nasz na sto dwadzieścia trzy lata stracił niepodległość, nad tymi, dla których walka o wolność była ważniejsza niż życie. W tym dniu pochylamy nisko głowy, by uczcić pamięć bohaterów tamtych chwil, bohaterów, którzy ginęli w powstaniach, w więzieniach zaborców lub wiedli życie „Pielgrzymów”, którym nie było wolno wrócić do Ojczyzny.
   Obchody Święta Niepodległości w Gimnazjum w Grzegorzewie miały miejsce 10 listopada 2016 r. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaprosili na uroczystą akademię pod tytułem: „Ziemio krwią i ogniem płynąca, / […]Słyszę takt twego serca.” (K. K. Baczyński) uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Grzegorzewie.
Utwory A. Mickiewicza, K.K. Baczyńskiego, K. Wierzyńskiego oraz piękne pieśni patriotyczne  przeniosły zebranych do chwil walki o niepodległość. Młodzież w ciszy i zadumie  wsłuchiwała się w przeszłość Ojczyzny.
   Ten sam program gimnazjaliści przedstawili 11 listopada 2016 r. na uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Kościele Parafialnym w Grzegorzewie. Uroczystość bardzo się podobała. Pani Bożena Dominiak Wójt Gminy na ręce naszej Pani Dyrektor złożyła młodzieży gratulacje i podziękowania za dojrzałość interpretacji trudnej literatury patriotycznej i przybliżenie społeczności lokalnej historii Polski. Przygotowany przez gimnazjalistów program sprawił, że wielu z nas zrozumiało, ile w przeszłości poświęcili młodzi ludzie, byśmy my byli wolni.

Uroczystość szkolna - 10.11.2016 r.

zapraszamy do galerii - kliknij

Uroczystość w kościele parafialnym - 11.11.2016 r.

zapraszamy do galerii - kliknij


Narodowe Czytanie „ Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

   3 września 2016r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Patronat nad tym szczytnym wydarzeniem objęła Para Prezydencka.
   Powieść „Quo vadis” to dzieło uniwersalne, ogólnoeuropejskie, którego akcja osadzona jest w przełomowym dla naszego kontynentu czasie – upadku Cesarstwa Rzymskiego i rodzącego się chrześcijaństwa. Na tle tych ważnych wydarzeń historycznych pisarz pokazał piękną miłość między młodym Rzymianinem Winicjuszem i chrześcijanka Ligią. Utwór odniósł ogólnoświatowy sukces - przetłumaczono go na ponad pięćdziesiąt języków i był tym, co zwróciło uwagę na H. Sienkiewicza Akademii Szwedzkiej, która 10 grudnia 1905r. przyznała pisarzowi najwyższe wyróżnienie w dziedzinie literatury – Nagrodę Nobla.
   Gmina Grzegorzew była jednym z 2200 miejsc w naszym kraju, które włączyły się w akcję czytania powieści. Patronat nad wszystkim objęła Bożena Dominiak Wójt naszej Gminy.
W parku w Grzegorzewie zebrali się mieszkańcy regionu, by słuchać i czytać wyjątki z dzieła H. Sienkiewicza. W przedsięwzięciu wzięło udział także nasze gimnazjum – fragmenty powieści czytali uczniowie klasy II b – Sandra Leszcz, Wiktoria Lipiec i Emil Banasiak oraz Dorota Denys wicedyrektor  naszej szkoły, historię pracy pisarza nad utworem i historię przyznania twórcy Nagrody Nobla przybliżyła zebranym polonistka Iwona Gajda.
Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał pisemne podziękowanie od Pani Wójt z pieczątką przysłaną do Gminy z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
   Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to nie tylko mile spędzony czas na słuchaniu fragmentów niezwykłej powieści, ale też moment, w którym wszyscy Polacy czuli z sobą jedność.


   ,,Doliną rzeki Rgilewki - z młodzieżą na szlak" - taki tytuł nosi projekt realizowany z uczniami Gimnazjum w Grzegorzewie. Projekt finansowany jest z programu Wielkopolska Wiara, Centrum PISOP z funduszy FIO.
   1 czerwca odbył się rekonesans rowerowy po naszej gminie, podczas którego gimnazjaliści poznali walory historyczne i turystyczne okolicy. 15 i 16 czerwca miały miejsce zajęcia, w czasie których uczestnicy projektu przygotowywali zadania, pytania i zagadki rozwiązywane w trakcie gry terenowej.
   Gra terenowa Doliną rzeki Rgilewki odbyła się 29 sierpnia. Wzięło w niej udział około 30 uczestników. Finałem gry było ognisko na terenie gospodarstwa agroturystycznego p. Gwiaździńskich.


Uroczystość w kościele parafialnym - 11.11.2015 r.

zapraszamy do galerii - kliknijXXIII Finał WOŚP
 

11 stycznia 2015 roku w Grzegorzewie znów zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.


   W tym roku Orkiestra, zbierała fundusze na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.
   Gimnazjum w Grzegorzewie, już tradycyjnie, było współorganizatorem sztabu na terenie Gminy Grzegorzew. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie imprezy oraz realizację wielu zadań związanych z organizacją FINAŁU.  Gimnazjaliści wykonali plakaty, przygotowali scenę do występów, upiekli ciasta przeznaczone na sprzedaż, występowali przed publicznością i, co najważniejsze, byli wolontariuszami zbierającymi pieniądze do puszek kwestarskich.
   O godz. 2000 tradycyjnie nad naszymi głowami pojawiło się „Światełko do Nieba”.
Tegoroczny Finał zakończył się sukcesem, a zebrane 9.714,20 zł szef Sztabu Pana Andrzej Sikorski przekazał na konto Fundacji.

 

Dziękujemy wszystkim „grającym” w WOŚP, a przede wszystkim hojnym ofiarodawcom. 

Narodowe Święto Niepodległości

   11 listopada 2014 roku w kościele parafialnym w Grzegorzewie uczniowie Gimnazjum zaprezentowali montaż słowno – muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. „Gdy myślę Ojczyzna…”.
   Recytację wierszy wzbogaciły pięknie wykonane pieśni patriotyczne, wyrażające podziw dla żołnierskich czynów oraz sławiące piękno naszego kraju.
   Przedstawienie uświetniła prezentacja multimedialna przedstawiająca wydarzenia i postacie ważne dla historii naszego kraju, Polskę dawną i współczesną.


Projekt CATWALK – Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Grzegorzewskiej

   Od lipca 2014 roku młodzież  z gimnazjum w Grzegorzewie realizuje projekt pt. "CATWALK". Projekt uzyskał dofinansowanie w  ramach OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU GRANTOWEGO RÓWNAĆ SZANSE 2014 - wspólnego programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
   Tematem przewodnim projektu jest moda. Prowadzone działania pozwalają wykorzystać naturalny potencjał uczestników projektu oraz ich zainteresowania, a jednocześnie uczą nowych form aktywności. Zadania młodzieży to zaprojektowanie i przygotowanie dwóch pokazów mody, opanowanie trudnej umiejętności szycia, poznanie świata mody, oraz zrozumienie sygnałów jakie wysyła się poprzez strój i makijaż, aby w przyszłości móc lepiej zarządzać swoim wizerunkiem i świadomie wykorzystywać swoje atuty. Głównym celem projektu jest rozwijanie umiejętności społecznych młodzieży.
   Pierwszym etapem był obóz przetrwania w Brzedni na początku lipca. Uczestnicy musieli pokonać wiele trudności i zmierzyć się z leśnym torem przeszkód. Przeprawa trwała cały dzień z przerwą na obiad. Na zakończenie całą grupę czekała błotna ścieżka, która sprawiła wszystkim wiele radości. Po całodziennych trudach z przyjemnością wszyscy wykąpali się  w pobliskim jeziorze, usiedli przy ognisku oraz pełnili warty nocne.
   Drugiego dnia również czekało na nich wiele atrakcji. Najpierw przejażdżka samochodem wojskowym marki ził podczas której obozowicze mogli oglądać pobliską okolicę. Odwiedzili skansen w Soplicowie, w którym część budynków stanowiła plan filmu "Pan Tadeusz". Jednak atrakcją całego dnia, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością był desant wodny. Uczestnicy musieli wyskoczyć z łodzi do jeziora i w kapokach dopłynąć do brzegu. Mimo wcześniejszych obaw wszyscy przełamali swój strach i podołali temu zadaniu. Nawet ci, którzy nie umieli pływać!!! Po obiedzie następna atrakcja - spacery po linach zawieszonych nad bagniskiem i wędrówki błotne.
   Wspólnie spędzony czas był z pewnością niezapomniany. Trudności, które uczestnicy pokonali podczas obozu pozwoliły im nabrać pewności i wiary we własne siły. Nie jeden z nas przełamał swoje największe lęki!

zapraszamy do galerii - kliknij