Gimnazjum w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

Harmonogram realizacji projektu „Szkoła z pomysłem na przyszłość”

Zadanie realizowane w okresie od  1  września  2015 r.  do 31 grudnia 2015 r.

Poszczególne działania w zakresie realizowanego zadania
Terminy realizacji poszczególnych
działań
Oferent  lub inny podmiot odpowiedzialny za działanie w zakresie realizowanego zadania
Osoba odpowiedzialna za realizację
1. Spotkanie informacyjne dla uczniów Gimnazjum w Grzegorzewie – przedstawienie oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

wrzesień 2015 r.

Dyrektor szkoły

Wychowawcy wszystkich klas

2. Utworzenie  na stronie internetowej szkoły  zakładki „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

wrzesień 2015 r.

Administrator strony internetowej

Zbigniew Koszowski

3. Utworzenie  sekcji kulturystycznej.

wrzesień 2015 r.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Sławomir Walczak

4. Przeprowadzenie rekrutacji uczniów zainteresowanych rozwijaniem umiejętności pływackich.

wrzesień 2015 r.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Jacek Czaplewski

5. Nauka pływania różnymi stylami sportowymi – 12 wyjazdów.

wrzesień,

grudzień  2015 r.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Jacek Czaplewski

Sławomir Walczak

6. Założenie Klubu Odkrywców.

wrzesień 2015 r.

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych

Alicja Janczak

7. Zajęcia rozwijające  zainteresowania naukami przyrodniczymi – wyjazd na „Noc naukowców 2015”.

wrzesień,

październik 2015 r.

Zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych

Justyna Gembicka

8. Utworzenie koła recytatorskiego.

wrzesień 2015 r.

Nauczyciel języka polskiego

Anna Buczkowska

9. Wyjazd na zajęcia z zakresu przedmiotów przyrodniczych – „Eksperymentarium” i Ogród Botaniczny w Łodzi.

październik 2015 r.

Nauczyciel przedmiotów przyrodniczych

Aleksandra Piórkowska

10. Wycieczka „Śladami pisarzy polskich”: Śmiełów, Gołuchów, Russów, Kalisz.

październik 2015 r.

Nauczyciel historii i języka polskiego

Andrzej Sikorski

11. Wyjazd na basen termy do Uniejowa

październik  2015 r.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Jacek Czaplewski

12. Wyjazd na przedstawienie Teatru Muzycznego z Wrocławia w MDK w Kole.

październik 2015 r.

Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych

Iwona Gajda

13. Wyjazd na spektakl teatralny do Teatru Wielkiego w Łodzi.

listopad,

grudzień 2015 r.

Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych

Maria Marko

14. Zorganizowanie dnia promującego  pasje i zainteresowania uczniów pod hasłem „Żyjmy z pasją” – podsumowanie programu.

 

grudzień 2015 r.

Zespół nauczycieli: pedagog szkolny, nauczyciele języków obcych.

Iwona Kaniewska

Renata Kulig

Elżbieta Świtaj

Noc Naukowców - Poznań 25.09.2015 r.

   W dniu 25 września 2015r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Grzegorzewie uczestniczyli w Nocy Naukowców na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
   Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia pokazów chemii pirotechnicznej z licznymi eksperymentami wybuchowymi, barwnymi, dymiącymi i palącymi w roli głównej. Mogliśmy zobaczyć jod w reakcji z glinem, reakcje metali aktywnych z wodą czy reakcję barwnych metali. Pokaz uświetniły wielokolorowe fajerwerki, np. sole strontu, lekkiego metalu alkalicznego,  dają kolor intensywnie ciemny, sód - żółty, sole miedzi są w kolorze niebieskim a bar zielonym. Uczniowie obserwowali także wulkan chemiczny. Były też doświadczenia z fosforem, perhydrolem czy nadmanganianem potasu.
   Gimnazjaliści oglądali różnej wielkości egzotyczne motyle dzienne i nocne o bajecznych barwach. Obserwowali stadia rozwojowe owadów, mogli zobaczyć zarówno kokony jedwabnika jak i poczwarki równikowych motyli. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ważki o dużych błoniastych, lśniących skrzydłach. Groźne wyglądały owady z rzędu karaczanów, ale i z nimi nasi gimnazjaliści próbowali się zaprzyjaźnić. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa glonów. Uczniowie pod mikroskopem mogli obserwować glony jednokomórkowe. Poznali też glony wielokomórkowe należące do zielenic, brunatnic i krasnorostów. Dziewczynki zwróciły uwagę na kosmetyki, w których wykorzystuje się wyciągi z alg. Miały możliwość przetestowania ich na własnej skórze, co sprawiło im wiele radości. Wydział biologii to jeden z najciekawszych wydziałów UAM, każdy mógł znaleźć tam coś interesującego ze świata roślin lub zwierząt.
   Na wydziale fizyki nasi uczniowie uczestniczyli w pokazach doświadczeń ukazujących naturę otaczającego świata i piękno wybranych zjawisk z wielu działów fizyki: elektryczności i magnetyzmu, optyki, fizyki niskich temperatur. Naszym gimnazjalistom bardzo podobały się pokazy z wykorzystaniem suchego lodu, mieli bowiem możliwość przekonania się na własnej skórze, jaką ma on niską temperaturę, jak szybko paruje oraz zobaczyli bardzo efektowne związane z nim doświadczenia.

zapraszamy do galerii - kliknij

Spektakl muzyczny „Sknerus”

   6 października 2015 r. czterdzieścioro pięcioro uczniów naszego Gimnazjum obejrzało spektakl „Sknerus” wystawiony w MDK w Kole przez Wrocławski Teatr Muzyczny T-ART.
Sztukę wyreżyserowały M. Szeptycka i M. Fijałkowska, autorem scenariusza i tekstów piosenek jest T. Czekalski.
   „Sknerus” to zabawne losy człowieka opętanego żądzą pieniędzy. Sztuka na podstawie dramatu Moliera „Skąpiec” pokazała jak łatwo zatracić się w dążeniu do pieniędzy i sławy. Bohaterowie zmagali się z tak ważnym dzisiaj pytaniem: „Miłość czy pieniądze?”.
Atutem spektaklu była forma musicalowa, z którą młodzież rzadko obcuje, toteż przedstawienie zrobiło duże wrażenie na gimnazjalistach. Piękna muzyka i choreografia dodały wszystkiemu magicznego wymiaru i rozbudziły wyobraźnię młodej publiczności.
   Warto było obejrzeć tę sztukę nie tylko ze względu na formę, ale też ze względu na wartości, jakie przekazała młodzieży – nie pieniądze stanowią sens ludzkiego istnienia, ale miłość, bliscy i przyjaźń są tym, co sprawia, że człowiek jest szczęśliwy.
 
Koło recytatorskie
 
Czytamy, poznajemy epokę, twórcę; recytujemy.
Wyjazd do Łodzi
 
 
Zajęcia na basenie w Kole
Zajęcia w szkolnej siłowni
Wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi

   13 listopada  w piątek udaliśmy się  do Teatru Wielkiego w Łodzi na spektakl baletowy pt. „Kopciuszek” („Cinderella”). Klasyczną baśń braci Grimm zna chyba każdy i wydawać by się mogło, że już nic do wzruszającej historii dziewczynki, nękanej przez złośliwą  macochę i jej niedobre córki dodać nie można. A jednak… W łódzkim teatrze obejrzeliśmy pogodną, pełną dowcipu i humoru opowieść, pokazaną z wielkim smakiem i niezwykle plastycznie. Przedstawienie tryskało humorem i zaskakującymi pomysłami inscenizacyjnymi. Zachwycało nas wszystko: muzyka, choreografia i oczywiście taniec artystyczny. W amfiteatrze siedzieliśmy jak oczarowani. Przepiękne widowisko co chwilę nagradzaliśmy gromkimi brawami. A to dla artystów zawsze jest największą nagrodą.
   Z teatru wróciliśmy jakby jacyś inni, zamarzeni, z postanowieniem, by ze sztuką wysoką obcować częściej.

Śladami polskich pisarzy
 
   14 listopada 2015 r. odbyła się wycieczka szlakiem polskich twórców po Wielkopolsce, w czasie której uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję zwiedzić muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, gdzie zostały zgromadzone niezwykle pamiątki po autorce „ Nocy i dni”. Gimnazjaliści mogli zobaczyć między innymi mnóstwo fotografii pisarki i jej bliskich, obrazy przedstawiające Dąbrowską, jej siostry i rodziców, pokój, w którym spędziła dzieciństwo i młodość, a w nim meble i ubrania oraz różne bibeloty z epoki dwudziestolecia międzywojennego i wczesnych lat powojennych. Najcenniejszą jednak pamiątką była maszyna do pisania, na której powstało największe dzieło Marii Dąbrowskiej „ Noce i dnie”.
   Następnie gimnazjaliści odwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, gdzie niezwykle ciekawe opowieści pani przewodnik przeniosły wszystkich do epoki romantyzmu. Młodzież poznała burzliwe dzieje wieszcza, obejrzała wiele zgromadzonych po nim pamiątek – obrazy przedstawiające poetę, portret największej miłości Mickiewicza Maryli Wereszczakówny, odlew twarzy twórcy „Pana Tadeusza”, pierwsze wydania jego dzieł, meble, dywany i drobiazgi zdobiące wnętrza domów z epoki.
   Kolejnym miejscem, które zwiedzili uczniowie, był Muzeum Pałac w Rogalinie. Tam gimnazjaliści poznali historię życia dawnych mieszkańców Rogalina, obejrzeli piękne wnętrza pałacu i zgromadzone w nich pamiątki po dawnych właścicielach.
   Całość kończyła wizyta w Poznaniu, gdzie uczestnicy wycieczki zjedli smaczny obiad i grali w kręgle, co sprawiło wszystkim dużo radości i było doskonałym relaksem po dość męczącym i pełnym nauki dniu.
   Wyjazd był fajną odskocznią od codzienności, doskonałym pomysłem na ciekawe spędzenie czasu wolnego i jednocześnie interesującą formą nauki, okazją do integracji w grupie, tym bardziej, iż uczestnikami wycieczki byli przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, a wspólne spędzenie dnia dało im możliwość lepszego poznania się i, oczywiście, możliwość fantastycznej zabawy.
 
Zajęcia edukacyjne we wrocławskim ZOO
 
   W ramach realizacji projektu „Szkoła z pomysłem na przyszłość” 3 grudnia 2015 r. uczniowie Gimnazjum w Grzegorzewie brali udział w zajęciach edukacyjnych we wrocławskim ZOO, odwiedzili Afrykarium i uczestniczyli w jarmarku bożonarodzeniowym na wrocławskim starym rynku.
   W ogrodzie zoologicznym uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Bliskie spotkania z małpami”, które miały miejsce w budynku Małpiarni, w Pawilonie Małp Człekokształtnych oraz przy wybiegach zewnętrznych. Omawiane były tu zagadnienia z budowy i behawioru naczelnych, z uwzględnieniem poszczególnych gatunków tj.  pawianów, koczkodanów, makaków, wyjców i szympansów. Tym ostatnim poświęcono najwięcej czasu i zwrócono uwagę na różnice i podobieństwa pomiędzy ludźmi a szympansami. Uczniowie dowiedzieli się, że człowiek jest spokrewniony  z małpami w  98,4%. Uświadomiono im także, że przyszłość wielu gatunków małp stoi pod znakiem zapytania, gdyż coraz częściej stają się one obiektem polowań i nielegalnego handlu. Gimnazjalistów najbardziej zaciekawiły informacje dotyczące zwyczajów i zachowań małp człekokształtnych, zwłaszcza szympansów.
   Następnie odwiedzili znajdujące się na terenie zoo Afrykarium, które jest unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15000000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plażę i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plażę Wybrzeża Szkieletów i Dżunglę dorzecza Kongo.
   Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny i płaszczki i inne duże ryby, podziwiali z podwodnego akrylowego tunelu o długości ok. 20 m. Kolejna ekspozycja, którą oglądali, poświęcona była Wybrzeżu Szkieletów w  Namibii, gdzie prezentowane były pingwiny oraz kotiki afrykańskie. Obserwować je można było z dwóch miejsc nad wodą oraz pod wodą. Ogromne wrażenie na gimnazjalistach zrobili mieszkańcy Nilu reprezentowani tu głównie przez hipopotamy nilowe, mrówniki oraz kolonie golców.  Podziwiali także mieszkańców dżungli otaczającej rzekę Kongo, tzn. krokodyle i manaty (niezwykłe roślinożerne ssaki zwane także syrenami). Uczniowie byli zachwyceni i bardzo zadowoleni z pobytu w Afrykarium.
   Po wizycie w ZOO przyszedł czas na zwiedzanie Wrocławia. Najpierw  przejechali pod Halę Stulecia, zwiedzając jej okolicę z fontannami i Ogrodem Japońskim. Potem pojechali zwiedzać najstarszą zabytkową część Wrocławia- Ostrów Tumski. Odwiedzili gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz kościół  Świętego Krzyża. Najbardziej urokliwym zakątkiem Ostrowa Tumskiego jest ulica Kanonia, którą się też przespacerowali. Powstała ona w średniowieczu i mieści się przy niej najstarszy wrocławski kościół św. Idziego, który także odwiedzili. W czasie wędrówki po Wrocławiu podziwiali liczne mosty, które pokonywali autokarem lub pieszo.
   Ostatnim punktem wyjazdu był  udział w jarmarku bożonarodzeniowym na starym rynku. Gimnazjaliści byli oczarowani tym, co zobaczyli. Wśród pachnących lasem choinek i aromatu pierników mogli zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi i poczuć magię zbliżających się świąt.

Wyjazd na wystawę szopek bożonarodzeniowych.

   Dnia 14 grudnia 2015 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole na wystawę szopek bożonarodzeniowych. Wzięło w niej udział dwudziestu jeden uczniów Gimnazjum w Grzegorzewie.
   Wyjazd był świetną okazją do wprowadzenia się w świąteczny nastrój. Młodzież gimnazjum z zachwytem przyglądała się szopkom wykonanym różnymi technikami przez pasjonatów rękodzieła artystycznego oraz z ciekawością wysłuchała opowieści dotyczących ich powstania i charakteru.
   Uczniowie zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się aż takich wrażeń po wycieczce do muzeum. Wyrazili chęć wzięcia udziału w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.

„Żyjmy z pasją”

   Dnia 16 grudnia 2015 bieżącego roku w Gimnazjum w Grzegorzewie odbyły się zajęcia warsztatowe promujące pasje i zainteresowania uczniów pod hasłem: „Żyjmy z pasją”, które stanowiły uwieńczenie trwającego od początku września projektu: „Szkoła z pomysłem na przyszłość” wdrożonego przy współpracy  z Urzędem Gminy w Grzegorzewie. Celem projektu to: poprawa sprawności fizycznej uczniów, rozbudzenie nowych zainteresowań oraz umocnienie wiary młodzieży w swoje możliwości.
   Wszyscy uczniowie gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w cotygodniowych wyjazdach na basen w Kole oraz odwiedzić uniejowskie termy. Brali udział w licznych wycieczkach, m.in.  do Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Śmiełowa, Gołuchowa, Russowa czy Kalisza, gdzie byli widzami spektakli teatralnych lub odwiedzali ciekawe miejsca, jak wrocławskie Afrykarium czy Ogród Botaniczny w Łodzi.
   Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że życie ma znacznie więcej do zaoferowania niż się wydaje, że świat jest różnorodny, ciekawy i dostępny – trzeba się tylko rozejrzeć. I tu główną rolę odegrali zaproszeni goście – ludzie z pasją, oddani swojej pracy oraz zamiłowaniom, którzy tego dnia pełnili rolę instruktorów w swojej dziedzinie. Prowadzili praktyczne zajęcia warsztatowe zgodne z zainteresowaniami zapisanych na nie uczniów.
   Swoją obecnością zaszczycili gimnazjum następujący pasjonaci: Pani Jadwiga Tyksińska - artystka, malarka, Pani Agnieszka Skonieczna - kosmetyczka, Pan Andrzej Wawrzyniak - TV kablowa Koło, Pani Martyna Komorowska - podróżniczka, studentka prawa i psychologii zrzeszona w Międzynarodowej Organizacji Studenckiej AIESEC, Pan dr Włodzimierz Kowalczyk - nauka-rower-golf-ciekawa praca, Pani Anna Jaworska i Pani Stefania Dopierała - rękodzielnictwo, Pan Krzysztof Wojewoda - Oyama Karate Koło - Kolski Klub Sportów Walki, Pan Krzysztof Mazurkiewicz, Pan Artur Piechalak, Pan Zbigniew Rapusta - Stowarzyszenie Kolanie – Grupa Rekonstrukcyjna Legioniści, Pan Karol Kwiatkowski, absolwent Gimnazjum w Grzegorzewie, politolog - modelarstwo - konstruowanie imponujących modeli maszyn rolniczych, m.in. z odpadów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również przedstawicieli z ramienia organu prowadzącego, Pani Jolanty Cieślak – kierownika ZEAS w Grzegorzewie, Pani Agnieszki Maleszy – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzegorzewie. W podsumowaniu projektu brali również udział przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Agnieszka Szymczak – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Dorota Zaczek – skarbnik Rady Rodziców.
   Ciekawą atrakcję stanowiła najmłodsza instruktorka - Nina Jóźwiak – uczennica III klasy tutejszego gimnazjum, uczennica Szkoły Tanecznej Rytmix w Koninie, która poprowadziła warsztaty taneczne dla młodzieży oraz zapoczątkowała dzień świetnym solowym występem.
   Prowadzący warsztaty wykazali się wielkim profesjonalizmem, potrafili zainteresować, a kto wie, może i zarazić młodzież swoimi pasjami. Uczniowie  wyrażali się bardzo ciepło o spędzonym dniu, a nauczyciele cieszyli się ze wspólnie wypracowanego i zrealizowanego pomysłu na tak ciekawe i inspirujące spędzenie dnia zakończenia projektu „Szkoła z pomysłem na przyszłość”, pod hasłem – „Żyjmy z pasją”.

 

zapraszamy do galerii - kliknij